Bundan Tam 8 gün önce yazdım yeni yılda her gün bir yazı gireceğim diye ilk günün günahı olmaz derler. 🙂 Fakat nasıl başlarsan öyle gider mottosu da var dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle bu sefer blog tutma konusunda kararlı olduğumu söylemiştim ve gecikmelide olsa başladık. Koskoca bir yılı arkamızda bıraktık. Acısıyla tatlısıyla beraber demek isterdim fakat acısı var tatlısı yok desek daha doğru olur sanırım. Bugün kullanmış olduğum ve çoğu insanın kafasında soru işareti bırakan o soruya beraber cevap arayacağız. Ben kendi gözlemlerimi yazacağım sizde bu yazıya yorum yapıp gözlemlerinizi veya yaşadığınız sorunları vs. yazabilirsiniz.

Android mi? IOS mu?

Bu soru android işletim sisteminden IOS’a geçecekler ve IOS’tan android sistemine geçecek olanların kafasını kurcalayan sorunlardan bir tanesidir. Şuan hangi sistemi kullandığımı merak edenleriniz varsa söyleyeyim IOS önceden android kullanmaktaydım neden IOS kullanmaya karar verdim diye soracak olursanız. Android İşletim Sistemi benim için misyonunu tamamlamıştı. Android kullanırken IOS işletim sistemini kötülemiş biri olarak açıkçası söylediklerimden utanç duyduğumu söyleyebilirim.

Her iki işletim sistemininde kendine göre bir avantajı ve dezavantajı olduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim. Android sisteminin avantajı sistemi tamamen kontrol altına alabiliyor ve bütün ayarları değiştirme yetkisini kullanabiliyor olmanız. IOS’ta ise bu durum tam tersi oluyor. Fakat IOS işletim sisteminde de bu özellik mevcut jailbreak kelimesini duydunuz mu bilmiyorum fakat bu işlemin android’teki karşılığı root işlemi ama IOS kullanıcıları bunu jailbreak yöntemini kullanmadan da birkaç uygulama ile bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Bluetooth ile paylaşım yapılmıyor diyebilirsiniz fakat bu sorunu ise mesajlaşma uygulamaları ortadan kaldırmakta (Whatsapp, Facebook Messenger vs.) tabi bu durum sistemdeki güvenlik zaafiyetinide ortadan kaldırmakta şuan için benim gözlemlerim bu kadar sizinde eğer farklı bir gözlemleriniz veya yaşadığınız sorunlar varsa bunları yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.