SEO (Arama motoru optimizasyonu), işletmelerin, sağladıkları hizmet ile ilgili yapılan aramaların sonuçları arasında üst sıralarda yer alma çabası olarak nitelendirilebiliriz. Arama motoru optimizasyonu, her arama motorunun arama algoritmalarına göre farklılık göstermektedir. Günümüzde web sitelerini arama motorları için gözden geçirip, aramalarda daha üst sıralarda çıkabilmesi için düzenleme yapan uzmanlar ortaya çıkmıştır. Milyonlarca arama sonucu arasında üst sıralarda yer almak hayati önemi olan bir durum olduğu söylenebilir, çünkü arama yapan tüketici veya kullanıcıların bir çoğu aradığı şeye ilk sayfada listenen bağlantılara ve özellikle ilk sıradaki web sitesine tıklayarak ulaşıyor.

Google-Tiklama-Siralamasi

Arama, aynı zamanda marka bilinirliği açısından da çok önem arz ediyor. Çünkü arama motoru kullanıcılarının bir çoğu arama sonuçlarında üst sıralarda ve sponsor bağlantı olarak çıkan işletmelerin, kendi alanlarının en başarılı işletmeleri olduklarına inanmaktadır.

Arama motorları arama işlemi sırasında çok gelişmiş ve devamlı değişen algoritmalar kullanmaktadır. Bu algoritmalar aranan kelimelere en uygun, tüketicinin en doğru siteyi bulması amacına hizmet etmesi için programlanmış ve bu yüzden düzenli güncellenen, doğru ve inandırıcı içeriğe sahip siteler listelemelerde daha üst sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de SEO tekniğini ve SEO danışmanlık hizmetini kullanarak başarıyı yakalayan bazı e-ticaret girişimlerini şöyle sıralayabiliriz; Mynet, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Markafoni, n11

Arama motoru optimizasyonu, web siteleri oluşturulurken başlar, yani web siteleri arama motoru algoritmalarına uygun tasarlanmalıdır. Arama algoritmaları sürekli değişse bile, genellikle değişmeyen, belli başlı kurallar vardır ve bu kurallar SEO profesyonelleri tarafından site yapımı sırasında uygulanmalıdır. Hiç bir SEO uzmanı, danışmanlığını yaptığı siteyi arama motoru araması sonucunda ilk sırada çıkaracağını garanti edemez ancak yapılacak en doğru, en uygun çalışmayı yaparak, arama motorunun çalışmalarının sonucunu vermesini bekler. Aşırıya kaçan bazı çabalar, olumlu etkinin aksine olumsuz etki de yaratabilir. Arama motorları, güvenilir olmayan içerik farkettiğinde siteyi kara listeye alıp, arama sonuçlarında listelemeyebilir.

Arama motoru üzerinden yapılan pazarlamada, optimizasyon yapmak en önemli maddelerden biridir. Eğer herhangi bir ücret ödemeden, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteniyorsa, arama motoru optimizasyonu  göz ardı edilmemelidir.